Wyjazd w Pieniny!

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Blachowni zaprasza w sobotę, 11-tego maja, na wyjazd w Pieniny, w ramach którego będzie można w czasie niemal całodziennej wędrówki dotrzeć do najpiękniejszych krajobrazowo zakątków tego górskiego pasma. Tradycją stały się w ostatnich latach nasze wiosenne wycieczki na rekreacyjne spacery po górskich szlakach, cieszące się dużym zainteresowaniem i zadowoleniem ich uczestników. Kontynuacja tego projektu prowokuje do poszukiwania kolejnych atrakcyjnych miejsc i proponowania ciekawych tras. W ramach tych przedsięwzięć OSiR Sp. z o.o.  w miarę swoich możliwości zapewnia przejazd, partycypując w jego kosztach w ten sposób, aby w tym roku opłata zamknęła się w kwocie 25 zł od osoby. Posiłek wyjeżdżający organizują we własnym zakresie. Każdy z uczestników decyduje samodzielnie o wyborze trasy spaceru, planując racjonalnie czas jego trwania tak, aby zdążyć na umówioną godzinę i wyznaczone miejsce powrotu, gdzie będzie oczekiwał autobus. Organizator nie oferuje usług licencjonowanego przewodnika. Służy jedynie radą i podpowiedzią w zakresie wyboru któregoś z wariantów spaceru, opisanych poniżej. Zaproszenie skierowane jest do mieszkańców gminy Blachownia. Gdyby pozostały wolne miejsca – również do osób niezamieszkałych w naszej gminie. Zgłoszenia należy kierować bezpośrednio do recepcji OSiR w Blachowni tel.: 34 327 04 15 lub 605 883 222, do dnia 09.05.2017. Liczba miejsc jest ograniczona. Jeżeli w zadysponowanym autobusie pozostaną wolne miejsca, w dniu 10 maja mogą zapisywać się osoby spoza Blachowni. Odjazd autobusu z parkingu OSiR  ul. Sportowa 1 o godz. 5.00. Godzina wyjazdu z miejsca postoju na parkingu zlokalizowanym w sąsiedztwie rynku w Krościenku nad Dunajcem, zostanie ustalona w trakcie dojazdu. Tam, w zatoce postojowej, autobus będzie oczekiwał na powrót uczestników wycieczki. Do dyspozycji i zagospodarowania na aktywną rekreację zaplanowano 9 godzin, co związane jest z harmonogramem czasu pracy kierowcy. Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą odzież i obuwie odpowiednie na zmienne warunki atmosferyczne i terenowe, mapy turystyczne lub inne narzędzia służące pomocą w odnalezieniu się w terenie, sprawny telefon komórkowy oraz niezbędny prowiant i napoje. Proponowana trasa na odcinku zwanym „Sokolą Percią”, mimo niezbyt dużych przewyższeń, charakteryzuje się cechami, które upodobniają jej przebieg do ścieżek tatrzańskich. Warto w przeddzień wyjazdu odwiedzić internetowy portal z informacjami o warunkach do uprawiania turystyki pieszej.

Przechodząc do konkretów, spójrzmy na mapę Pienin, otwierając

 

ten link. Autobus dowiezie nas na parking pod ruiny zamku w Czorsztynie, skąd po ewentualnym zwiedzaniu zamku wrócimy ulicą Zamkową do zbiegu z niebieskim szlakiem pieszym, skąd przez przełęcze : Osice, Trzy Kopce, Szopkę, Trzy Korony, Zamkową Górę, Czerteź, Czertezik dotrzemy na Sokolicę, a stamtąd po zejściu na Przełęcz Sosnów i zmianie znaków szlaku na zielone, dojdziemy do centrum Krościenka. Autobus będziemy lokalizować na obrzeżu Rynku, w okolicach kościoła p.w. Wszystkich Świętych. Trasa nie jest zbyt wymagająca, charakteryzując się sumą podejść ok. 850 m (zejść – 980 m) i czasem przejścia w granicach 6 godzin. Szczegóły dostępne są tutaj lub tutaj. Mapa podpowiada, że można końcowej fazie istotnie ją skrócić, wchodząc na Przełęczy Szopka na żółty szlak i kierując się nim bezpośrednio do Krościenka. Jednak wówczas nie odwiedzimy  najciekawszego odcinka Sokolej Perci. Kolejnym wariantem jest rozpoczęcie spaceru z miejsca postoju autobusu w Krościenku i wytyczenie pętli szlakami : żółtym, niebieskim i zielonym. Przy proponowanych trasach nie napotkamy schronisk, ale będzie można skorzystać z wiat turystycznych i ławek.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Blachowni przygotowuje jedynie logistyczne zabezpieczenie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji. Nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy Z formalnego punktu widzenia wszyscy uczestnicy wyjeżdżają indywidualnie, finansując częściowo koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający ponosi pełną odpowiedzialność. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w kompetencji osobistych wyborów i podejmowanych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie świadczonej usługi.  Proponowane powyżej trasy spaceru stanowią jedynie sugestie, co do sposobu aktywnego zagospodarowania dnia. Zamieszczony w zaproszeniu opis oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające w poruszaniu się w terenie. Osoby mające przygotowanie i doświadczenie w górskich wędrówkach, mogą wybrać własny wariant przejścia, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu. Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki.

Dla użytkowników urządzeń do nawigacji turystycznej zostały przygotowane do pobrania: ślad trasy sugerowanej w opisie wycieczki, zapisane w uniwersalnym formacie gpx, oraz mapa kompatybilna min z aplikacjami TwoNav i OruxMaps.